عبدالرضا عزیزی در گفت‌وگو با «قانون»: برای رفع گورخوابی، ‌دولت قانون را اجرا کند
۱۶ اسفند ۱۳۹۹ - ۱۳:۰۵
شناسه : 2792
17
در مملکت اسلامی که در آن یارانه پرداخته می شود نباید شاهد فقر این‌چنینی، گورخوابی و سایر معضلات اجتماعی باشیم.
پ
پ

قانون- چند روزی در کشور برای انتشار یک گزارش حول معضلات اجتماعی (گورخوابی) موجی ایجاد شد.

به گزارش قانون در این بین برخی از مسئولان که سال‌ها در این کشور مشغول کار بودند، آن را به دست آویزی برای تخریب طرف مقابل خود تبدیل کردند و سعی داشتند از زیر بار این مسئولیت فرار کنند.

برای اطلاع از چرایی وقوع این فاجعه‌های اجتماعی به سراغ عبدالرضا عزیزی، رییس‌کمیسیون اجتماعی مجلس نهم رفتیم. وی که در این دوره به ریاست کمیسیون دست پیدا نکرد، اعتقاد دارد یارانه‌ها و طریقه پرداختش بر این معضل اجتماعی تاثیر می‌گذارد. در ادامه، مشروح گفت‌وگوی ما را با این نماینده اصولگرای مجلس پی می‌گیریم.

رابطه گورخوابی ویارانه

عبدالرضاعزیزی، عضو کمیسیون اجتماعی در مورد دلایلی که موجب می شود در جامعه شاهد گور خوابی باشیم، گفت: در مملکت اسلامی که در آن یارانه پرداخته می شود نباید شاهد فقر این‌چنینی، گورخوابی و سایر معضلات اجتماعی باشیم. اگر یارانه به صورت هدفمند و صحیح بین افراد جامعه و براساس نیازشان تقسیم شود ما شاهد چنین فجایع دردناکی نخواهیم بود.

وی گفت: در این اتفاق همه مسئولان دولت و مجلس و سایر نهاد‌ها مقصرند و این‌گونه نیست که فقط فلان ارگان، مسئولیت رسیدگی به چنین معضلاتی را بر عهده داشته باشد. در یک مملکت اسلامی همه نهاد ها باید مراقب وضعیت زندگی افراد ضعیف باشند.

امان از نابرابری‌ها

رییس‌پیشین کمیسیون اجتماعی مجلس با تاکید بر اینکه نابرابری ها با توزیع یارانه ارتباط مستقیم دارد، گفت: ما در مجلس در جلسات مختلف بحث و بررسی های مورد نظر را انجام دادیم تا به این نکته برسیم که یارانه ها بر اساس نیاز افراد در اختیار آن ها قرار گیرد. منظور از یارانه، صرف پول نقد نیست گاهی یارانه به صورت مسکن و زمانی هم به صورت خدمات درمانی و آموزشی در اختیار افراد مختلف جامعه قرار می گیرد.

این نماینده مجلس با بیان اینکه اگر یارانه ها با نیاز سنجی، مطالعه و کار حساب شده مورد استفاده قرار گیرد نباید شاهد چنین معضلاتی باشیم افزود: اینکه یک عضو کمیته امداد یا کارگر ساده یارانه اش قطع شود و مدیرعامل یک شرکت یارانه دریافت کند، اشتباهی بوده که توسط زیر ساخت غلط و اجرای نامناسب قوانین صورت گرفته است و این موضوع جامعه و مسئولان را در رفع نیاز ها و معضلات قشر ضعیف یاری نمی کند.

دولت نترسد

«عزیزی» تشریح کرد: اگر دولت جرات کند از اختیاری که مجلس برای او وضع کرده‌است، استفاده کند و یارانه افراد بی نیاز را قطع کند می توانیم شاهد بهبود وضعیت قشر ضعیف جامعه باشیم.

وی اظهار داشت: قانون تا آنجا پیش بینی کرده است که افرادی که قرار است یارانه‌شان حذف شود در اختیار کدام گروه و در کدام بخش هزینه شود، اگر قانون به درستی اجرا شود ما نباید شاهد گورخوابی و چنین معضلاتی باشیم.

وی در پایان با اشاره به دلایل کوتاهی دولت در اجرای صحیح و کامل قانون یارانه ها گفت: دولت نه برای محض رضای خدا بلکه برای حفظ آرای خود در آستانه انتخابات از اجرای صحیح و درست این برنامه که مجوز آن در مجلس تصویب شده کوتاهی می کند.

یکشنبه ۱۲ دی ۱۳۹۵

ثبت دیدگاه

دیدگاهها بسته است.