طرح انتقال آب دریای خزر به مشهد، تقدیم رئیس جمهور شد
۱۴ اسفند ۱۳۹۹ - ۱۸:۳۰
شناسه : 696
22
دکتر عزیزی : رئیس کمیسیون اجتماعی مجلس گفت: طرح پیشنهادی با عنوان مطالعه و انتقال آب دریای خزر به شهر مقدس مشهد، استان‌های خراسان، سمنان و گلستان را با امضای صد نماینده مجلس آماده و به رئیس جمهور تقدیم شده است.
پ
پ

عبدالرضا عزیزی نماینده مردم شیروان در مجلس شورای اسلامی، طرح پیشنهادی مطالعه و انتقال آب دریای خزر به شهر مقدس مشهد و استان‌های خراسان، سمنان و گلستان را با امضای ۱۰۰ نماینده مجلس به ریاست جمهوری تقدیم کرد . متن این طرح پیشنهادی به شرح ذیل است:

 

 بسمه تعالی

 

 جناب آقای دکتر روحانی

  ریاست محترم جمهوری اسلامی ایران

 

 سلام علیکم؛

  نظر به تلاش قابل تقدیر و آینده نگرانه دولت یازدهم در پیشگیری از معضل کم آبی در مناطق مختلف کشور و پیش بینی راه حل‌های مناسب جهت حل مشکل کم آبی و بی‌آبی برای نسل‌های حاضر و آینده و با توجه به پیشنهاد برخی از طرح‌های انتقال آب دریای خزر، عمان و خلیج فارس بر مبنای توانمندی متخصصان داخلی، پیشنهاد مطالعه و انتقال طرح شیرین سازی و انتقال آب دریای خزر از خلیج گرگان در دریای خزر با محوریت مقصد مشهد مقدس (با ۷۵ درصد وسعت خراسان رضوی در وضعیت خشکسالی هیدرولوژیکی و پیش بینی مصرف سالانه ۳۲۶ میلیون متر مکعب آب شیرین در سال ۱۴۰۰) و مشروب نمودن استان گلستان به عنوان مبدا عملیات انتقال (مخصوصا در نواحی شرق استان که با وجود خاک حاصلخیز نیاز به آب دارند) استان سمنان در جوار خط انتقال، استان خراسان شمالی در مسیر خط انتقال و استان‌های خراسان رضوی و جنوبی به عنوان مقصد نهایی انتقال (با هزینه تقریبی تمام شده ۲۵۰۰ الی ۲۰۰۰ تومان برای هر متر مکعب) به حضور تقدیم می‌گردد.

  توجه به کاهش سالیانه سطح منابع آب‌های زیرزمینی و منابع آبی سطح‌های منطقه شرق و شمال شرق کشور، افزایش جمعیت و نیاز استان‌های هدف به ایجاد اشتغال و توسعه صنعتی که وابستگی کامل به تامین و مصرف آب دارد و در صورت عدم تامین آب، صنایع اندک فعال و نیمه فعال حاضر نیز به تعطیلی خواهد گرایید، علت پیشنهاد این مطالعه طرح و انتقال آب را توجیه می‌نماید.

  همچنین بنا بر نظر خرزشناسی بالا آمدن سالیانه ۳ تا ۵ متر آب دریای خزر در اثر افزایش ذوب توده‌های یخ، قطب شمال به علت سوراخ شدن لایه ازون و تاثیر افزایش گازهای گلخانه‌ای، ۵ کشور اطراف دریای خزر را بر آن می‌دارد که در تخلیه آب مازاد آن کوشا باشند.

  از نظر فنی برداشت آب از مخزن ۷۸۰۰۰ میلیارد متر مکعبی دریای خزر از وسعت ۴۲۰ کیلومتر مربع کل سطح آن و بازگرداندن سالانه حدود ۲٫۶ میلیون متر مکعب نمک حاصل از شیرین سازی آب دریای خزر (که با شوری حدود ۱۳ میلی‌گرم در لیتر معادل یک سوم شوری آب‌های آزاد خلیج فارس و دریای عمان است) به درون دریای خزر که حدود ۱۰۰۰۰ میلیارد تن نمک دارد، از نظر ریز محیطی اشکالی ایجاد نمی‌کند.

  قابل ذ کر است که این انتقال از خلیج گرگان به شهر مشهد مقدس شامل ۶۰۰ کیلومتر مسافت (که احتمالا تمام این مسافت نیازی به لوله‌گذاری نخواهد داشت و برخی نکات با احداث کانال دنبال می‌شود)، با عبور از ارتفاع ۱۷۰ الی ۲۰۰ متری از سطح دریا در شهر مراوه تپه، واقع در استان گلستان به کمک پمپ‌های موجی (اختراع داخلی) امکان استفاده از حریم ۲۰ متری طرفین خط لوله اصلی گاز کشور موجود در مسیر، منجر به تامین آب شرب، صنعتی و کشاورزی صنعتی (حاصل از پساب‌های صنعتی) در وسعت حدود یک چهارم کشور در شرق و شمال شرق و ۱۰ الی ۱۲ میلیون نفر جمعیت و به اشتغال و توسعه پایدار در مناطق فوق الذکر که فاقد ظرفیت‌های معدنی هستند و تعادل بخشی به حفره‌های زیرزمینی با کمترین مشکل زیست محیطی، اجتماعی، اقتصادی، اقلیم شناسی، هواشناسی و دفاعی امنیتی خواهد شد.

  همچنین مقایسه طرح‌های مشابه پیشنهادهای دیگر با مبدا و مقصد‌های متنوع از دریای خزر، خلیج فارس، دریای عمان و کویر مرکزی، یزد و کرمان و … از نظر مسافت هزینه تمام شده ارتفاع موانع طبیعی تا حدود ۲۹۰۰ متر از سطح دریا و برخی مشکلات دیگر مزیت این طرح را بیشتر نشان می‌دهد.

  شایان ذکر است واحد پتروشیمی خراسان شمالی در حال حاضر و پیش از هرگونه اجرای طرح توسعه ۵ میلیون متر مکعب آب و پس از اجرای طرح توسعه ۱۸ میلیون متر مکعب roو dmبا قیمت تمام شده متر مکعب ۳۰۰۰ الی ۳۸۰۰ تومان مصرف می‌نماید. سطح شیرین سازی و انتقال آب دریای خزر برای توسعه این واحد یا احداث واحدهای جدید نیازی به احداث کارخانه تولید آب roنخواهد بود. با توجه به منابع گازی خانگیران سرخس و امکان احتمالی سوآپ نفت و گاز ترکمنستان قابلیت احداث واحدهای پتروشیمی و پالایشگاه و سایر صنایع جهت ایجاد اشتغال توسعه پایدار و نزدیک نمودن آن به متوسط توسعه کشوری در این مناطق محروم و جلوگیری از روند مهاجرت منفی فعلی به علت بیکاری و کمک به افزایش نرخ رشد جمعیت وجود خواهد داشت.

 

 گفتنی است این طرح پیشنهادی دکتر عزیزی رئیس کمیسیون اجتماعی مجلس به امضای ۱۰۰ نماینده مجلس رسیده است.

 

چهارشنبه ۷ آبان۱۳۹۳

ثبت دیدگاه

دیدگاهها بسته است.