شاخص نسبت کارمند به جمعیت در ایران ۱ به ۲۶ است
۱۶ اسفند ۱۳۹۹ - ۱۴:۰۰
شناسه : 2884
15
دکتر عزیزی : عضو کمیسیون اجتماعی مجلس شورای اسلامی در برنامه «بهارستان» رادیو اقتصاد گفت: براساس آمارها در ایران به ازای هر ۲۶ تا ۲۸ نفر یک کارمند دولت وجود دارد.
پ
پ

«عبدالرضا عزیزی» ضمن اشاره به این جمله ک در دنیا به ازای هر ۶۰۰ تا ۸۰۰ نفر یک کارمند دولت وجود دارد، افزود: ایران با ۸۰ میلیون نفر جمعیت دو میلیون ۵۵۰ هزار نفر کارمند دارد در صورتیکه ژاپن با ۱۲۸ میلیون نفر جمعیت دارای ۳۵۰ هزار نفر کار مند است.

وی همچنین با بیان اینکه در ایران برخلاف سایر کشورهای جهان همه علاقه به کار دولتی دارند، اظهارداشت: افزایش نرخ بیکاری در جامعه ناشی از چنین نگرش و تفکر نادرستی است.

عضو کمیسیون اجتماعی مجلس شورای اسلامی بر ضرورت توسعه فرهنگ کار و گرایش به شغل های غیردولتی در کشور تاکید کرد و گفت: جمعیت جویای کار کشور هنوز طبق یک فرهنگ قدیمی تمایل به کار در دستگاه های دولتی و استخدام در این مراکز را دارند.

وی در ادامه با بیان اینکه نهادینه سازی فرهنگ کار در رفع معضل بیکاری جامعه بسیار نقش آفرین است، افزود: دانشجویان و فارغ التحصیلان دانشگاهی باید با ایجاد بنگاه، موسسه و … علاوه بر خود زمینه اشتغال افراد بیکار دیگر را نیز فراهم کنند.

عزیزی با اشاره به این جمله که متاسفانه امروز کشور با خیل عظیمی از لشکر بیکاران به ویژه دانش آموختگان دانشگاهی مواجه است، اضافه کرد: بدون شک نهادینه شدن فرهنگ کار در کنار آموزش و تخصص می تواند تا حدود زیادی معضل اشتغال در کشور را برطرف کند.

وی در بخش دیگری از سخنان خود با اعلام اینکه اجرای قانون منع بکارگیری بازنشستگان در مشاغل دولت در ایجاد فرصت اشتغال برای جوانان بسیار حائز اهمیت است، گفت: اشتغال افراد بازنشسته در بسیاری از نهادها و سازمان‌های دولتی با وجود معضلی بزرگ تحت عنوان بیکاری در جامعه دیگر موضوعیت ندارد.

عضو کمیسیون اجتماعی مجلس دهم افزود: جوانان بسیاری امروز با وجود تحصیلات دانشگاهی بالا بیکار و در جستجوی شغل هستند که این بیکاری می‌تواند پیامدهای جبران ناپذیری را در جامعه به همراه داشته باشد.

وی در پایان یادآورشد: کار و اشتغال از بدیهی‌ترین و ابتدایی‌ترین حقوق طبیعی و در عین‌حال ضروری‌ترین حق قانونی هر انسانی تلقی می‌شود.

برنامه “بهارستان” کاری از گروه اقتصاد و جامعه به تهیه کنندگی مهرگان سوادکوهی جمعه ها راس ساعت ۱۴ به مدت ۵۵ دقیقه از رادیو اقتصاد پخش می شود.

 

شنبه ۶ خرداد ۱۳۹۶

ثبت دیدگاه

دیدگاهها بسته است.